Yazar Hakkında

Anne Brontë

Yorkshire’da İrlanda asıllı bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya geldi. Babası bir rahipti. Çocukluğunun ve gençliğinin çoğunu aile evinde geçirdi. Bir süre yatılı okulda okuduktan sonra 1839-1845 yılları arasında mürebbiye olarak çalıştı. Çalışmayı bıraktıktan sonra edebiyata yöneldi. Kız kardeşleri Charlotte ve Emily Brontë ile birlikte şiirler yazdı, 1847 yılında ilk romanı Agnes Grey’i kaleme aldı. Bundan bir sene sonra The Tenant of Wildfell Hall’u yazdı. Her iki romanını da Acton Bell takma adıyla yayımladı. Agnes Grey’de mürebbiyelik hayatından izler de bulunan yazarın ikinci romanı içerdiği sefahat ve alçalma temaları nedeniyle dönemin dini hassasiyetlerine aykırı görüldü. 28 Mayıs 1849’da öğleden sonra iki civarında hayatını kaybetti. Eserleri tıpkı kız kardeşlerininkiler gibi İngiliz Edebiyatı klasikleri arasına girmiştir.
Kısa Özet

Wildfell Konağı’nın yeni kiracısı Helen “Graham” küçük yaştaki oğluyla kasabaya taşındığında esrarengiz hayatı ve göz kamaştırıcı güzelliğiyle dikkatleri üzerine hemen çeker, özellikle de Gilbert Markham’ınkini. Resim yaparak geçimini sağlayan, geleneksel fikirlere karşı çıkan Helen, kısa sürede kırsal bölgenin gündelik yaşantısı içinde göze çarpacak, roman ilerledikçe gizemli geçmişi kademeli olarak aydınlanacaktır.

Brontë kız kardeşlerin en gencinin 1848 yılında yazdığı, dönemin romantik akımının dışında kalan, gerçekçi bir üslupla kaleme alınmış, yazarının hayatından da otobiyografik ögeler içeren Wildfell Konağı Kiracısı kadının toplumsal konumu konusuna cesur yaklaşımıyla şaşırtıcı ölçüde modern bir eder, içten anlatımı, yoğunluğu ve çok katmanlı hikayesiyle önemli bir klasik.

Kitap Özellikleri
Yazar

Anne Brontë

Çevirmen

Mehtap Gün Ayral

Ebat

13,5×19,5

İlk Baskı Yılı

2019

Kağıt Türü

2.Hamur

Okuyucu Yorumları

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Wildfell Konağı Kiracısı” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepete Ekle